Въпроса зададе анонимен, 01 април 2011, 5611 прочитания
Може ли да се внедри BI софтуер за 20 дни? (анонимен)
Отговор 1: От екипа, подготвящ изданията CIO и CFO Online
В рубриката “Актуални проекти” на списание CIO, вече 7 години представяме проекти за внедряване на различни типове корпоративен софтуер, включително и за внедряване на BI. Тези статии подготявме, на базата на информацията, която ИТ ръководители и други мениджъри от компаниите-потребители на внедрените решения ни предоставят. До момента не сме имали случай, в компанията потребител да заявят, че са осъществили внедряване на BI в такъв кратък срок.
Обикновено се говори за срокове от порядъка на година, в някои случай за по-дълги срокове. Понякога се споменават срокове от порядъка на няколко месеца, но най-често в такива случаи става дума за осъществяване на някаква част от проекта.
Всъщност BI решенията подлежат на постоянно развитие и това също трябва да се отчита. Тук сме подбрали някои цитати, от статии публикувани в списание CIO, които в известна степен отговарят на въпроса.
В допълнение за да отговорим на вашия въпрос се обърнахме и към няколко изявени експерти с опит в реализацията на BI проекти. Публикуваме и техните отговори.
CIO 11/2008
Системата за бизнес анализи в Алианц Банк България
База на изграденото BI решение са системите Oracle BI Answers, Oracle BI Publisher и разработката на Сирма Бизнес Консултинг – UBX Reporting.
„Реализацията на BI системата в Алианц Банк България продължи почти 2 години. Ключов етап от проекта бе продължилата около 6 месеца работа по анализ на потребностите, избор на решение, дефиниране на справки и т.н. Напрактика, решението и към момента се развива и този процес (надявам се) няма да приключи, защото същността на решението за бизнес анализи налага неговото постоянно развитие”, каза Петър Буров, началник управление “ИТ“ в “Алианц Банк България”.
CIO 4/2010
BI в ЗАД Булстрад Виена Иншурънс Груп
Отчитайки повишените изисквания на пазара за взимане на навременни решения, компанията стартира изпълнението на проект, чиято цел беше да осигури предоставянето на добре организирана, коректна и навременна информация. За дирекция „Информационни технологии" този проект е „Внедряване на datawarehouse". Проектът се изпънява за 5 месеца и завършва в края на февруари 2009 г. Решението е базирано на Business Objects (продукт на SAP), казва ИТ директорът на ЗАД Булстрад Виена Иншурънс Груп – Кирил Петков.
По нататък Петков добавя: “Този проект е ярък пример за ефекта на „сребърния куршум". Стартира с много очакване от страна на потребителите за непосредствен резултат, които с времето запонаха да намаляват. От друга страна, дирекция „Информационни технологии" изнесе основната тежест по създаване на съществуващия модел на DataWarehouse и с успешното приключване на проекта се появиха и положителните резултати. Така поетапно развитието на проекта започва да отговаря на очакванията на потребителите и дори има изгледи за значителното им надминаване”.
www.cio.bg
"Бони Холдинг АД - водещ производител на месни продукти, завърши Business Intelligence проект. Решението е базирано на QlikView и е реализирано за 3 месеца", се казва в съобщение до пресата.
Отговор 2: От консултант с дългогодишна практика
По мое мнение е несериозно да се очаква такъв светкавичен успех, като внедряване на BI софтуер за 20 дни.
Вероятно се предполага, че клиентът е подготвил всичко предварително и само чака да му дадат инструмента, с помощта на който да стане възможна реализацията. Такъв случай не сме имали досега в страната.
Отговорът е на водещ специалист в областта на управленското консултиране и ИТ с дългогодишен опит във внедряването на информационни системи и множество реализирани проекти
Отговор 3: От Стефан Марков
Принципно при идеални условия, не твърде големи и много добре дефинирани изисквания, софтуерът според мен
би могъл да се внедри за такъв срок. На практика обаче това никога не е така - данните почти никога не са в правилната форма, изискванията почти никога не са прости и почти никога не са добре дефинирани в началото на проекта. Така ча практически погледнато, по-скоро съм скептик, че решението може да се внедри за такъв срок.
Стефан Марков e основател и мениджър на rinamar.com - фирма специализирана в управление и консултиране на ИТ проекти, оптимизация на дейността и моделиране. Има значителен опит като ИТ мениджър във ВМ Финанс Груп, директор "Финансов контролинг" в Plena България и Огняново-К. Участвал е в международни проекти на Plena Holding.
Отговор 4: От Красимир Веселинов
Ако знаем какво искаме, правилно сме се подготвили в заданието и всичко около проекта е направено професионално – ДА.
Въпросът е разбираем, защото пред всяка фирма в определени моменти възниква задачата да се внедри дадено нововъведение възможно най-бързо, за да може да се използва да добавя стойност, колкото се може по-скоро.
Все пак, трябва да се отчита, че има много различни като същност BI решения.
Трябва да се има в предвид размера на организацията и сложността на самото решение - т.е. Всичко зависи от обхвата на проекта.
Понякога е добре да се внедри бързо определено решение с ограничен диапазон на полезност, което да може да се оцени в кратки срокове и на базата на тази информация да се вземе решение за имплементация на цялостно и пълно BI решение.
Намаляване на времето за имплементиране на даден продукт може да се постигне, например ако се избере такъв продукт, който вече е внедрен в бизнес от същия ранг и със същата дейност - т.е. подготвен проект в който повечето от етапите не се налага да се осъществяват от начало до край и да се моделират съобразно ситуацията в организацията.
Затова е препоръчително освен към продукт, да се подходи внимателно и при избор на интегратор на продукта или иначе казано консултант.
След като се избере продукта, използването на опита на екипа отговорен за имплементирането е много важно, както и проверката на това какви проекти в подобни бизнес среди са реализирали тези специалисти.
Информация за BI продукти и отзивите за тях, за интеграторите, за опита на интегратора и т.н. може да се намери чрез осъществяване на допитване до колеги в други компании, чрез проучване в Интернет, както и чрез директен контакт със самите доставчици на продукта или услугата.
Изборът на координатор на проекта вътре в организацията също може да повлияе на времето за имплементация. Необходимо е координаторът да притежава много задълбочени познания за бизнеса и да има възможност да събира информация, да анализира процесите и да комуникира на необходимото ниво с консултанта и служителите.
Надявам се да съм бил полезен на читателя, отправил запитването и би ми било интересно да получим като обратна връзка в бъдеще – неговия опит в казуса след анализ на получените съвети и предприетите действия в една реална ситуация.
Красимир Веселинов е ръководител на отдел "Информационни технологии" в Евробет ООД. На тази позиция е от 2006 г. Професионалният му опит преди това е изграден в работата му като системен инженер и системен администратор в компаниите Еврофутбол ООД, Инкомс Телеком Холдинг, Експрес консулт. Участвал е в редица проекти за подобряване на ИТ осигуреността на бързо развиваща се фирма, включително и във внедряването на BI.
CorelDRAW за Windows 10 - Практическо визуално ръководство
Ако трябва да научите Corel Draw 10 бързо, направете го с този визуален справочник!
Използва...
издателство:
цена: 12.75
спестявате: 2.25 лв + 45 точки